loader image
lit-clue-reppatch-upcycle

Lit Clue

Marka  ”metal torna talaşı”nın sürdürülebilir tasarım anlayışıyla, ileri dönüşüm yöntemleri uygulanarak hassas ve kişiye özel tasarlanan aksesuarlarla 2016 yılında yola çıktı. 

”Elif Sözkesen Design” olan markanın ismi 2023 yılı ile ”Lit Clue” olarak yenilendi. Markanın bu dönüşümü pek çok tasarımcıya ve tasarıma ev sahipliği yapmak hedefiyle gerçekleşti.

Marka kurucusu aslen iç mimar olan Elif Sözkesen, bireysel olarak uyguladığı ar-ge çalışmaları sonucunda metal atıkların işleme yöntemi ile ileri dönüşümünü sağlamıştır. Sürdürülebilir tasarım anlayışıyla, metal atıkların ileri dönüşümüyle yeniden hayat bulan tasarımlar Lit Clue’nun başlıca ürünleri.

“Hayatta yapılan her bir seçimin, eylemin izler taşıdığına inanıyoruz.

Seçimlerimizin etkilerinin ne kadar farkındayız ?

Bu seçimleri; dayatılan, öğretilen kalıplarla mı yoksa kendi arzularımızla mı yapıyoruz ?

Her daim aydınlığa giden izlerin peşinden tutkuyla gitmeyi bize hatırlatsın diye bu ismi seçtik.

Aydınlığa giden iz.”

Elif Sözkesen

Rebirth Koleksiyonu

Sürdürülebilir tasarım anlayışı ile torna talaşının geri dönüştürülmesinden meydana gelen bu koleksiyon ”YENİDEN DOĞUŞ”u simgeler.

Kendini bulanların, yeniden doğmaktan korkmayanların koleksiyonu.

metal-bros-lit-clue

Pirinç Broş

Torna talasının geri dönüştürülmesinden meydana gelen bu koleksiyon”YENİDEN DOĞUŞ”u simgeler. Ve kendini bulmak, yeniden doğmak senin elindedir. Sürdürülebilir ve özgün aksesuar tasarımıdır.Metal torna talaşından elde

İncele
rebirth-reppatch-lit-clue-ileri-donusum

Taç ve Saç Aksesuarı

Torna talasının geri dönüştürülmesinden meydana gelen bu koleksiyon”YENİDEN DOĞUŞ”u simgeler. Ve kendini bulmak, yeniden doğmak senin elindedir. Sürdürülebilir ve özgün aksesuar tasarımıdır.Metal torna talaşından elde

İncele
rebirth-reppatch-ileridonusum

Eye Pirinç Kemer & Kolye & Toka

Torna talaşının geri dönüştürülmesinden meydana gelen bu koleksiyon ”YENİDEN DOĞUŞ”u simgeler. Ve kendini bulmak, yeniden doğmak senin elindedir.Sürdürülebilir ve özgün aksesuar tasarımıdır.  Metal torna talaşından elde

İncele
elif-sozkesen-reppatch-ileridonusum

Elif Sözkesen

Türk bir tasarımcı ve sanatçı olan Elif Sözkesen multidisipliner bir sanatçı, aynı zamanda  sürdürülebilir ve aktivist bir marka olan LitClue’nun kurucusu ve tasarımcısıdır.

Eserlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yer vermektedir. Eserleri Türkiye ve İtalya’da gerçekleşen farklı sergilerde yer almıştır.

Atölyeler

Metal İleri Dönüşüm Atölyesi

Tek bir metal dönüşümü ile tasarlanan;
kolye, saç aksesuarı ve kemer olarak kullanılabilen
aksesuar yapımı.

Previous slide
Next slide